בחירות 2015: מה הם יעשו כדי לחזק את מערך החוץ?

16 במרץ 2015. האגודה הישראלית לדיפלומטיה פנתה למפלגות שמתמודדות לכנסת כדי לבדוק את עמדתן בנושא יחסי החוץ של ישראל ושאלה, מה הן מתכוונות לעשות כדי לחזק את מערך החוץ בכנסת הבאה. מפלגת "יש עתיד" מדגישה כי תפעל לסגירת המשרד לעניינים אסטרטגיים בראשו עומד השר שטייניץ, ומגדירה אותו "בזבזני ומיותר". "כולנו" מבטיחים שיפור התנאים לדיפלומטים הישראלים, "המחנה הציוני" מצהירים כי יחסי החוץ הם חלק מהביטחון והחוסן הלאומי ואילו "מרצ" מציעים למנות דיפלומטים מקצועיים במקום המינויים הפוליטיים.

פתקי בחירותבקרוב יסתיימו הבחירות ויחל המרוץ להרכבת הממשלה. כל מפלגה תשאף לשבץ את אנשיה בתפקידים הבכירים והנחשקים ביותר, וביניהם תפקיד שר החוץ, שבקדנציה הקרובה צפוי להיות משמעותי עד מאד. כל המפלגות כללו במצע הבחירות שלהן פרק הנוגע ליחסי חוץ, בעוד "יש עתיד", "כולנו" ו"ישראל ביתנו" מתייחסות באופן נרחב ומעמיק לדיפלומטיה הישראלית, להסברה ולחיזוק מערך החוץ. האגודה הישראלית לדיפלומטיה פנתה בשאלון אל המפלגות השונות וביקשה את התייחסותן לשאלה, כיצד יפעלו לחיזוק שירות החוץ והדיפלומטיה הישראלית. רובן נענו לאתגר.

לפי בדיקת האגודה הישראלית לדיפלומטיה, מפלגת "יש עתיד" היא המתייחסת במצעה באופן הנרחב ביותר לנושא מעמדו של משרד החוץ. המפלגה מתחייבת לבטל את המשרד לעניינים אסטרטגים ולפעול להחזרת סמכויותיו למשרד החוץ, כגוף הממשלתי האחראי על יישום מדיניות החוץ הכוללת של מדינת ישראל. עוד נכתב במצע, כי "אנו רואים חשיבות בעצירת הכשל המתמשך בתחום ההסברה והדיפלומטיה הציבורית ובבניית מערך הסברה סדור, יוזם ומקצועי, הכשיר להתמודד עם אתגרי ההסברה הקיימים כיום".

ב"ישראל ביתנו", בראשה עומד שר החוץ הנוכחי, אביגדור ליברמן, מציינים את ההישגים של ליברמן כשר חוץ שתרם רבות לחיזוקה ושגשוגה של הדיפלומטיה הישראלית אל מול מציאות עולמית משתנה ופתח למעלה מעשר נציגויות דיפלומטיות חדשות. לפי ישראל ביתנו, “פתיחת שגרירויות חדשות היא התשובה הטובה ביותר להתקפות הטרור כנגד מטרות ישראליות ויהודיות בעולם". בתגובה לפניית האגודה הישראלית לדיפלומטיה, מתחייבת המפלגה "להמשיך לפעול לביצור מעמדה של ישראל בעולם ולחיזוק הדיפלומטיה הישראלית".

מפלגת "כולנו", ששיבצה ברשימתה את השגריר לשעבר מייקל אורן, הצהירה בתשובה לפניית האגודה כי "יש כיום קושי רב לאייש תפקידי מפתח בשגרירויות, מפני שדיפלומטים טובים לא מצליחים לפרנס את משפחתם וחלקם לא גומרים את החודש. 'כולנו' תוביל רפורמה שתבטיח כי הדיפלומט הישראלי יקבל שכר ראוי ויוכל לייצג את ישראל בכבוד". עוד מבטיחים ב"כולנו" להכפיל את תקציב ההסברה של משרד החוץ ולפעול באופן פרו אקטיבי כנגד הדה-לגיטימציה והחרמות על ישראל.

"המחנה הציוני" הדגישו, כי חיזוק שירות החוץ הוא מאבני היסוד של הביטחון והחוסן הלאומי והבטיחו לפעול לכך ש"הסמכויות שמהן שואבים השליחים את כוחם יתאימו לביצוע תפקידם". המפלגה הדגישה כי תיאבק למען "תנאי שכר הולמים לשליחי ושליחות משרד החוץ ולדאגה לבני ובנות זוגם המתלווים אליהם ואליהן".

"מרצ", שהשיבו אף הם לפניית האגודה הישראלית לדיפלומטיה, מציעים לטפל בכשלים מרכזיים בשירות החוץ, לדאוג למינויים ראויים מתוך הדרג המקצועי של משרד החוץ במקום מינויים פוליטיים חיצוניים, ולעגן את סמכויות משרד החוץ בחקיקה, כנהוג במדינות אחרות. עוד הוסיפו, כי "למשרד החוץ אין כיום מדיניות חוץ אקטיבית, אלא רק כזו של תגובה וכיבוי שריפות.”

"הליכוד" ו"הבית היהודי" בחרו שלא להגיב.

שגריר ישראל בתורכיה לשעבר ויו"ר ועדת הנשיאות של האגודה הישראלית לדיפלומטיה, פיני אביבי: "המשא ומתן שמנהלות המעצמות עם איראן בסוגיית הגרעין והאתגרים הרבים ביחסי ישראל עם ארה"ב ואירופה, מחדדים את חשיבותה של הדיפלומטיה במשוואת הביטחון הלאומי ומבהירים לכל אזרח בישראל, עד כמה הביטחון והרווחה הכלכלית שלנו תלויים בהצלחת הדיפלומטיה הישראלית בעולם. חשוב שכל מפלגה שתבחר לכנסת תפעל בנחישות לחיזוק שירות החוץ והדיפלומטיה המקצועית, שהיא כיפת הברזל של ישראל בעולם. הקרב על הבית מתחיל בחוץ."

האגודה הישראלית לדיפלומטיה פועלת לחיזוק שירות החוץ והדיפלומטיה הישראלית.
באגודה חברים שגרירים ודיפלומטים בעבר ובהווה, הפועלים במשותף למען שירות חוץ מקצועי ואיכותי.