המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית

המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית

("מוזיאון משרד החוץ")

הרעיון העומד מאחורי המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית הוא לספר את סיפורה של הדיפלומטיה, להבהיר את חשיבותה ולהדגים את השפעתה ותרומתה הנסתרת והגלויה בכל תחומי החיים ובמגוון הפעילויות שמקיימת מדינת ישראל. אחת המטרות העיקריות בהקמת המרכז, היא לעודד את הדור הצעיר למעורבות בדיפלומטיה וביחסי חוץ, כמו גם לספר את הסיפור היהודי/ישראלי מן הזווית הדיפלומטית שלו.

המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית יהיה מוזיאון ראשון מסוגו בעולם, ויראה כיצד הפעילות דיפלומטית בעבר ובהווה משליכה באופן ישיר על חיי היום-יום של כל מבקר, תוך דגש על התפקיד שממלאת הדיפלומטיה בדילמות קיומיות הנוגעות לחיי המדינה והאזרח ובסוגיות של בטחון לאומי.

המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית יתוכנן כך שיוכל לארח קבוצות, משפחות ויחידים, ישראלים ותיירים, ילדים ומבוגרים כאחד. דגש מיוחד יינתן לסטודנטים, בני נוער ותלמידים, כולל אלו הרואים את עתידם בשורות שירות החוץ, כחלק מהסגל הדיפלומטי של מדינת ישראל. תשומת לב מיוחדת תינתן בתכנון המוזיאון לאורחים רשמיים המבקרים במשרד החוץ, כולל אח"מים הבאים לישראל לביקור קצר, שעבורם ייבנה במוזיאון מסלול ביקור מיוחד.

מוזיאון הדיפלומטי - תמונה2 מוזיאון הדיפלומטי - תמונה3 מוזיאון הדיפלומטי - תמונה1

הצורך

בעידן הסוער שבו אנו חיים, חשוב מאוד להבין את מטרותיה של הפעילות הדיפלומטית, שמאפשרת לכל מדינה, ובאופן מיוחד למדינת ישראל, להבטיח את מקומה המכובד בתוך משפחת העמים. מטרת המרכז לדיפלומטיה ישראלית ויהודית היא להבהיר את החשיבות שבהשקעה בפעילות דיפלומטית, להדגיש את תרומתה החיונית של הדיפלומטיה לביטחון הלאומי ולהראות, כיצד הגנה התבונה הדיפלומטית על העם היהודי לאורך הדורות.

 התכנית

הכוונה היא להעמיד מוזיאון גדול ומרגש (מוזיאון ולא מאוזולאום), שיתווסף לרשימה המכובדת של המוזיאונים המובילים בירושלים וימשוך סדר גודל של 150-200 אלף מבקרים בשנה. כיום כ-75,000 איש מבקרים בבניין משרד החוץ מדי שנה והשאיפה היא להביא את מרביתם לבקר גם במוזיאון החדש. המוזיאון ייבנה על שטח כולל של 1500-2000 מ"ר בתוך מתחם משרד החוץ בירושלים (מול בית המשפט העליון), עם כניסה נפרדת, שתאפשר זרימה חופשית של מבקרים מבחוץ.

pdfהמבקרים יתנסו באמצעות חוויה אינטראקטיבית בפרקטיקה ובאתגרים של העשייה הדיפלומטית, וילמדו להעריך את חשיבותה והשפעתה. העיצוב יהיה בהיר וממוקד, וישלב שימוש בטכנולוגיה עכשווית וממשקים אינטראקטיביים, שילוו את החוויה המעשירה.

למצגת מלאה נא ללחוץ על תמונת PDF מימין.