השקה חגיגית של "השדולה לחיזוק מערך החוץ והדיפלומטיה" בכנסת

השקה1 בדצמבר 2014

DSC_7960כנס ההשקה החגיגי של "השדולה לחיזוק מערך החוץ והדיפלומטיה הישראלית", בראשות ח"כ רונן הופמן ובשיתוף האגודה הישראלית לדיפלומטיה, התקיים ב-1 בדצמבר 2014 בכנסת. באירוע השתתפו סגן שר החוץ, ח"כ צחי הנגבי, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג וחברי כנסת רבים מכל גווני הקשת הפוליטית, מנכ"לים ובכירי משרד החוץ בעבר ובהווה, שגרירים זרים המוצבים בישראל, אנשי תרבות, נציגות ארגון מדי"ם (משפחות דיפלומטים ישראלים), סטודנטים ותלמידי תיכון ורבים אחרים.

DSC_7957האגודה הישראלית לדיפלומטיה הציגה בכנס את מדד הדיפלומטיה השנתי, הבודק את התפתחות יחסי החוץ של ישראל ביחס למדינות שונות בעולם. הנתונים שהוצגו הראו, כי ההשקעה של מדינת ישראל ביחסי חוץ עדיין נמוכה ביותר, הן בהשוואה למקובל בעולם והן ביחס לאתגרים שעמם נאלצת מדינת ישראל להתמודד בזירה הבינלאומית – מצב שהכרחי וניתן לתקן. כל הדוברים בכנס הדגישו את הצורך להגדיל באופן דרמטי את ההשקעה במערך החוץ, כנדבך מרכזי בביטחון הלאומי וכערובה לביטחונה ולרווחתה של מדינת ישראל. בין ביתר, הובלטו היתרונות הכלכליים של ההשקעה במערך דיפלומטי מקצועי, המשמש מנוע צמיחה כלכלי ומשפיע ישירות על רמת החיים של כל אזרח ואזרח בישראל.

DSC_7989האמן והיוצר עידן רייכל הסביר כיצד השקעה במערך הדיפלומטי תורמת להסברה וליצירת קהל אוהד בעולם:. לדבריו, "ללא הזיהוי הישראלי של הלהקה שלי בחו"ל, אין לה קיום בעולם". רייכל הוסיף, כי "המאבק הדיפלומטי שלנו צריך להיות אינטליגנטי וחריף. עבודת הדיפלומטים הישראלים בחו"ל היא עבודה של אנשים ערכיים מאד, שלא עושים לביתם. אלו אנשים שאם הם היו רוצים לעשות כסף, הם היו הולכים למקומות אחרים. הדיפלומטים של ישראל ראויים לכל הערכה, הם נמצאים בקו הראשון של ישראל בעולם".

DSC_8091ח"כ רונן הופמן,  יו״ר השדולה, אמר, כי ״האדרת מערכת הביטחון על חשבון מערך החוץ של ישראל היא פגיעה בביטחון הלאומי. כל עוד מדיניות החוץ אינה המרכיב המרכזי בביטחון הלאומי, לא נוכל להיות מדינה בטוחה.  התפיסה המתמשכת לאורך דורות, לפיו מערך החוץ הוא רק שירות קונסולרי, היא תפיסה מעוותת היוצרת נזק לישראל. המצב בו יחסי החוץ של ישראל מנוהלים ע״י גנרלים ושליחים מיוחדים, מונע מאנשי משרד החוץ להשתמש ביכולותיהם, שכן יחסי החוץ מנוהלים מעל לראשם. מטרת השדולה היא לקבוע חד משמעית, כי חוץ שווה ביטחון וכל ניסיון להמעיט את חשיבות מדיניות החוץ ולהאדיר על חשבונה את מערכת הביטחון- הוא ניסיון שמהווה פגיעה ישירה ומשמעותית בביטחון הלאומי של ישראל".

DSC_8103מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יואב בירן, שנכח בשדולה: “מדינת ישראל ניצבת מול אתגרים מעשיים – דה לגיטימציה זה לא רק מילים זה גם ניסיונות ממשיים לחרם – כלכלי, תרבותי ואקדמי. לא רחוק היום שישרפו ספרים של אקדמאים ישראלים. מאז הקמתו לא ניתנו למשרד החוץ סמכויות וכלים מתאימים כדי לבצע את עבודתו. כלי הכלים המתאימים אי אפשר להתמודד עם האתגרים הרובצים לפתחה של ישראל.”