פרס הדיפלומטיה הישראלית הוענק לפרופסור משה ארנס

פרס הדיפלומטיה הישראלית הוענק הערב לשר החוץ ושר הביטחון לשעבר, פרופסור משה ארנס. את הפרס העניקו ראש הממשלה ושר החוץ, מר בנימין נתניהו ונשיא האגודה הישראלית לדיפלומטיה, השגריר פיני אביבי. ארנס הוא הזוכה השני בפרס זה.

ראש הממשלה, שנאם בטקס, התייחס למעבר הצפוי של שגרירות ארה"ב לירושלים: "בסוף השבוע קיבלנו הוכחה נוספת לעוצמה ולחשיבות הקשר עם ארה"ב. אני מודה מעומק הלב לנשיא טראמפ על הודעתו ההיסטורית שהשגרירות האמריקאית תעבור לירושלים סמוך למועד חגיגות ה-70 למדינת ישראל." לדברי נתניהו, "אני גם בטוח, שבעקבות ארה"ב יעבירו מדינות נוספות את השגרירות שלהם לירושלים". ראש הממשלה בירך את פרופ' ארנס על קבלת הפרס: "מישה היקר, זהו רגע של הכרת תודה ציבורית וגם אישית. יצאתי נשכר מהחברות המשותפת שלנו, מהסיוע רב השנים, מהעצה החכמה, מהתבונה הנדירה שדבר לא נגרע ממנה. אמרת לי: 'בכל יום אני מסתכל על מדינת ישראל באושר, כי החלום התגשם'. בשמי ובשם אזרחי ישראל – תודה מישה. תודה על תרומתך להגשמת החלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשגריר פיני אביבי מעניקים את הפרס לפרופ' משה ארנס
ראש הממשלה בנימין נתניהו והשגריר פיני אביבי מעניקים את הפרס לפרופ' משה ארנס

יו"ר האגודה הישראלית לדיפלומטיה, יאיר פרומר: "אנו גאים להעניק את הפרס לפרופסור ארנס, המגלם באישיותו ובמעשיו את הקשר ההדוק בין דיפלומטים לביטחון וממשיך להשפיע על השיח הציבורי בישראל".

ארנס הודה לראש הממשלה ולאגודה הישראלית לדיפלומטיה וציין לשבח את אנשי שירות החוץ ואנשי הצוות המצוינים עמם עבד בתקופת כהונתו כשגריר וכשר החוץ. לדבריו, "היחסים עם ארה"ב כיום, הם הטובים שהיו אי פעם – בכל הדרגים". הוא תיאר את התרומה העצומה שהייתה למייסדי שירות החוץ הישראלי לחוסנה של מדינת ישראל, וסיכם: "מאז ועד היום נעשתה עבודה דיפלומטית עניפה, אך לדיפלומטיה הישראלית נכונו עוד אתגרים רבים. פריצות הדרך שנעשו בשנים האחרונות – פריצות גדולות, אפילו פריצות ענק – מהוות בסיס איתן לעתיד הדרך."

בטקס, שהתקיים במשרד החוץ בירושלים, השתתפו חברי כנסת, שרים לשעבר, מנכ"ל משרד החוץ, שגרירים ודיפלומטים בכירים בעבר ובהווה, חניכי קורס הצוערים של משרד החוץ ואורחים נכבדים נוספים. במה שהפך כבר למסורת, הוזמנו השנה להשתתף בטקס כחמישים "שגרירים צעירים" – תלמידי בתי ספר תיכון מכל רחבי הארץ, הלומדים על דיפלומטיה ועל ניהול יחסי החוץ של ישראל. השגרירים הצעירים הכינו ברכה מיוחדת לפרופ' ארנס לרגל הזכייה בפרס והעניקו לו זר פרחים.

פרופ' ארנס עם השגריר אביבי ועם יו"ר הנהלת האגודה הישראלית לדיפלומטיה, יאיר פרומר
פרופ' ארנס עם השגריר אביבי ועם יו"ר הנהלת האגודה הישראלית לדיפלומטיה, יאיר פרומר

פרופסור משה ארנס כיהן בתפקידים החשובים של שר החוץ, שר הביטחון, שגריר ישראל בוושינגטון ועוד. מזכיר האגודה הישראלית לדיפלומטיה, יעקב ליבנה, ציין את נימוקי וועדת הפרס: "פרופ' משה ארנס פעל בעקביות במטרה לקדם את יחסי החוץ של ישראל ולבצר את מעמדה הבינלאומי של המדינה. ארנס העריך נכונה את תפקידה החיוני של הדיפלומטיה המקצועית בזירה הבינלאומית, המשתנה תדיר ומחייבת מקצוענות ואורך רוח להשגת המטרות. במהלך כהונתו כשר החוץ, הצליח פרופ' ארנס לקדם את מעמדה של הדיפלומטיה הישראלית ושל משרד החוץ, וזאת יד ביד עם עובדי משרד החוץ. בעבודה מקצועית הוא אפשר את המשך תרומתה המתמשכת של הדיפלומטיה הישראלית לביטחון הלאומי של מדינת ישראל ולהגנה על האינטרסים החיוניים ביותר שלה."

פרס הדיפלומטיה הישראלית מוענק על ידי האגודה הישראלית לדיפלומטיה, הפועלת לחיזוק מעמדה של הדיפלומטיה המקצועית ושירות החוץ הישראלי.

לצפייה בטקס המלא לחצו כאן.

"השגרירים הצעירים" עם ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו
"השגרירים הצעירים" עם ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו