מכתב לרה"מ: "הקיצוצים במשרד החוץ פוגעים בביטחון המדינה"

שגרירים ודיפלומטים בדימוס בקריאה לנתניהו:

הקיצוצים במשרד החוץ פוגעים בביטחון המדינה

למעלה מ-50 שגרירים ודיפלומטים בדימוס שיגרו מכתב לראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, בו התריעו מפני המהלכים המסתמנים לקיצוץ נוסף במשאבי משרד החוץ וסמכויותיו. מדובר בפניה ראשונה מסוגה של בכירי הדיפלומטים ששירתו את ישראל לאורך השנים, אשר החליטו לצאת בצעד לא שגרתי ולהתריע על הסכנות הטמונות במהלכים האחרונים שננקטו במשרד החוץ, מתוך דאגה רבה למעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית.

במכתבם ציינו: "בעשרות שנות שירות למדינת ישראל בשדה הקרב הדיפלומטי, מעולם לא ראינו אתגרים גדולים יותר או מסוכנים יותר לביטחון הלאומי, או למרחב הפעולה האסטרטגי שלנו, כמו אלו שמולם אנו ניצבים כיום. ביזור ופיזור סמכויות משרד החוץ בין משרדים, חלקם פיקטיביים ומיותרים, הוא חסר תקדים בתולדות ישראל ואין לו אח ורע במדינות מתוקנות. החלטה זו מנטרלת את העשייה הדיפלומטית של ישראל ופוגעת קשות באינטרס הלאומי-בטחוני של המדינה".

עוד התייחסו במכתבם אל הפגיעה המתמשכת במשאבי משרד החוץ: "למרות הגידול העצום באיומים לישראל בזירה הבינ"ל, זה זמן רב שאנשי שירות החוץ, המאיישים את המוצבים הקדמיים של מדינת ישראל ברחבי העולם, סובלים מקיצוץ מתמיד במשאבים והופך את עבודתם לבלתי אפשרית. מניסיוננו, שגויה החלטת הממשלה בראשותך, לסגור נציגויות כאילו ניתן לנהל קשרים דיפלומטיים בשלט רחוק.

אם כך יימשכו הדברים, אנו חוששים ששירות החוץ שלנו לא יוכל להמשיך ולספק לישראל את כיפת הברזל הדיפלומטית לה היא זקוקה יותר מכל מדינה בעולם ובנוסף ייפגע גם השירות לאזרחי מדינת ישראל השוהים בחו"ל, כולל במצבי משבר.

המשך המהלכים לקיצוץ סמכויות ומשאבי משרד החוץ יהרוס את מערך הדיפלומטיה המקצועית של ישראל וכתוצאה מכך את מערך הקשרים המדיניים שלה בעולם ויפגע בביטחון המדינה. על כן, אנו פונים אליך הן כשר החוץ והן כראש הממשלה וקוראים לך למלא את חובתך הלאומית, לקחת אחריות ולעמוד בראש כוח הדיפלומטיה הישראלי במטרה לחזקו ולא להחלישו".

על המכתב חתומים שגרירים ודיפלומטים בדימוס אשר תרמו את מירב מרצם ושנותיהם בהיותם בשרות פעיל, חברים בכל קשת המפלגות – חפים מכל אינטרס אישי ופוליטי ורואים לנגד עיניהם את טובת המדינה.

מכתב ותיקי שירות החוץ לראש הממשלה